Generalnie nie przepadam za oglądaniem telewizji. Po części dlatego, bo jestem trochę nadpobudliwy i wizja siedzenia na kanapie bez ruchu przez kilkadziesiąt minut przeraża mnie równie mocno co biodiesel i dieta wegańska.

To dlatego nigdy nie chodzę do lekarza – nie, żebym bał się zastrzyków albo pracującej w naszej przychodni pani doktor, która wygląda jakby do robienia makijażu używała wapna palonego i krwi, a brwi regulowała markerem do flipchartów.

Nie.

Ja po prostu nienawidzę siedzieć na tyłku i bezczynnie czekać – w takich momentach zawsze mam przed oczami kostuchę, która trzyma na kolanach tę swoją kosę spalinową kupioną na jesiennej wyprzedaży i gładząc ją czule dłonią, z niecierpliwością spogląda co chwila na zegarek. Mam przeświadczenie, że czas, który dostałem od tego brodatego gościa na górze (najwyraźniej w wyniku jakiegoś grubego błędu w papierach ale zawsze) jest zbyt cenny, żebym trwonił go na siedzenie na niewygodnym taborecie i słuchanie sapania konających w agonii siedemdziesięcioletnich groupies pewnego dj-a radiowego z Torunia.

Dlatego też zamiast siedzieć w poczekalni czekając, aż ta nekromantka mnie wymaca i przepisze mi kosztujący pięćset złotych syropek, wolę walnąć cztery gripexy, zapić to grzanym piwem i korzystając z gorączkowego haju zamknąć się w garażu by pojeździć po podłodze na leżance warsztatowej i ponaparzać twarzą w różne elementy podwozia mojego BMW.

Czasem udaje mi się nawet coś przy tym niechcący naprawić więc wtedy to już w ogóle pełen profit.

Wracając jednak do telewizji – sam oglądam ją rzadko, ale nie ukrywam, że niesamowicie fascynuje mnie to, co ogląda czasami Iza. Fascynuje mnie jednak nie sam repertuar, a raczej to, że człowiek jest w stanie oglądać coś tak potwornie nudnego i przy tym nie umrzeć. Raz próbowałem usiąść obok Izy i skupić się na fabule jakiegoś filmu, który akurat oglądała ale mój organizm od razu zorientował się co się święci i bez wahania aktywował pradawne mechanizmy obronne.

Dokładnie tak – zachciało mi się kupę.

Matka natura doskonale wie co robi – jak ustaliłem później, Iza oglądała wtedy trwający prawie trzy godziny film obyczajowy opowiadający o żyjącej w dziewiętnastym wieku kobiecie, która najpierw wyszła za mąż, a potem dużo płakała.

Ja tymczasem zamiast oglądać tę szmirę, jak gdyby nigdy nic siedziałem sobie w łazience i czytałem w internecie o silnikach turboodrzutowych i pewnym gościu, który pobił się po pijaku ze zbiegłym z zoo jednorękim kangurem.

Normalnie kocham internet.

Czasem zdarza mi się jednak znaleźć w telewizji co mnie zainteresuje – oglądam na przykład absolutnie wszystkie premiery kreskówek na HBO (czyli zwykle jedną na miesiąc). Głęboko w tyłku mam te głośne, oscarowe produkcje w stylu Łutututlandu, albo innych Awendżersów, ale kreskówki to jest zupełnie inny temat.

„Auta” były niezłe, „Jak wytresować smoka” też, niedawno oglądałem nie najgorsze „Coco”, a „Odlot”, albo ten słoń z „W głowie się nie mieści” to już jest w ogóle jest takie cudo, że DiCarpacio i inni mogą się schować.

Mało co przemawia do mnie tak, jak porządnie zrobione, klimatyczne kreskówki.

Idąc jednak dalej – czasem kiedy wstaję rano i mam jeszcze trochę czasu do wyjścia, szukając skarpetek włączam sobie na chwilę powtórki jakichś programów o budowie samochodów na kanale Discovery.

I teraz co ważne – nie macie pojęcia jak motywująco może działać na mężczyznę fakt, że gość w telewizji w dwie minuty bardzo fajnie wyprostował stary błotnik od zdezelowanego Camaro. Serio – obejrzenie kilku minut takiego programu daje mi takiego kopa i wiarę w swoje możliwości, że od razu nabieram ochoty, żeby pobiec do garażu i wymienić świece, za które zabierałem się od ponad miesiąca.

Rząd, zamiast zastanawiać się co jeszcze można opodatkować tak, żeby nikt się nie połapał, albo nie daj boże przypierdolił, powinien zainwestować kilka baniek w ustawiane przy ulicach telebimy puszczające w kółko Gas Monkey i Poturbowanych – jestem pewien, że po takim zabiegu PKB wystrzeliłoby w górę jak inflacja w Iranie bo wszyscy widzący to faceci zamiast oglądać W11, najpierw popędzili by do sklepów z częściami, a następnie zaczęliby oblegać działy narzędziowe w Castoramie.

Tak więc kiedy już zostanę prezydentem (a zostanę) to wymuszę na wszystkich stacjach telewizyjnych, żeby puszczały w godzinach największej oglądalności programy o tuningowaniu starych Fordów i remontowaniu zabytkowych beemek.

Zapomnijcie o telenowelach, komediach romantycznych i programach rozrywkowych pokazujących śpiewających ludzi, którzy zdobyli sławę bo idąc na jakiś mecz zapomnieli założyć majtek.

Od teraz „Trudne sprawy” nie będą o gościu, który zdradził żonę z listonoszem – będą o regulacji dwukomorowego gaźnika.