Prentki Blog Motoryzacyjny - Jak wyjąć wkład/bębenek stacyjki w BMW e30? [Poradnik] - Prentki Blog Motoryzacyjny
8227
post-template-default,single,single-post,postid-8227,single-format-standard,no_animation

Jak wyjąć wkład/bębenek stacyjki w BMW e30? [Poradnik]

Jakiś czas temu stacyjka w moim e30 wyzionęła ducha.

Najpierw złamał się kluczyk, niedługo później nieco przytarta wkładka rozleciała się na amen. Ponieważ chcąc zamontować nowy wkład stacyjki musiałem najpierw wyjąć tę starą, korzystając z okazji postanowiłem stworzyć krótki tutorial, który wyjaśnia jak to zrobić. Niby to pierdoła ale zauważyłem, że w sieci nie ma zbyt wielu jasno opisanych poradników  – może zatem ten komuś się przyda.

Pokażę Wam to na przykładzie stacyjki z obudową kolumny wyjętej z samochodu (zasada działania będzie lepiej widoczna).

A więc tak – stacyjka w obudowie kolumny kierowniczej wygląda tak:

wymiana stacyjki w bmw e30

Kiedy spojrzymy na nią z boku (tak, jak patrzylibyśmy na nią w samochodzie od strony pasażera) będzie to wyglądało mniej więcej tak:

demontaż stacyjki w bmw e30

Pod kluczykiem widać otwór służący do odblokowania stacyjki – przy wyłączonym zapłonie (pozycja „0”) będzie on znajdował się z dołu, a kluczyk będzie ustawiony równolegle do osi kolumny kierowniczej. Chcąc wyjąć wkładkę, pierwszym co musimy zrobić jest przekręcenie kluczyka o mniej więcej 45 stopni – tak jak na poniższym zdjęciu:

jak wyjąć wkład stacyjki w bmw e30

Następnie w otwór w obudowie wkładki wkładamy jakiś cienki, długi pręt. Ja użyłem malutkiego klucza imbusowego, ale równie dobrze sprawi się gruba igła albo kawałek twardego drutu:

wymiana wkładki kluczyka w bmw e30

Jeśli pręt nie chce wejść w otwór, próbujemy lekko poruszać kluczykiem w lewo i prawo – musimy po prostu znaleźć odpowiedni punkt, w który otwór w obudowie pokryje się z otworem wewnątrz wkładki. Jeśli dobrze trafimy, pręt powinien wejść w otwór i wkładka zostanie odblokowana. Można ją teraz wyciągnąć:

jak wyciągnąć stacyjkę w bmw e30

fotorelacja demontaż bębenka stacyjki

Tutaj widać zasadę działania blokady – kiedy pręt jest wciśnięty, powoduje on schowanie się zapadki blokującej wkładkę i ta daje się wyjąć z obudowy kolumny:

jak wydostać wkładkę w bmw e30

Kiedy wyjmiemy pręt, zapadka wysunie się i wkładka zostanie zablokowana:

poradnik wyjęcie wkładu stacyjki w bmw e30

Ot i cała filozofia.

Żeby włożyć wkładkę na swoje miejsce pręt nie jest już potrzebny – obudowa kolumny kierowniczej ma wyprofilowanie, które sprawia, że zapadka sama wskakuje na swoje miejsce i się uzbraja.

Operacja bardzo prosta ale może komuś zaoszczędzi to nieco nerwów ;)

Pozdrawiam,

Tommy


14 Komentarze
 • Robert - Luty 2, 2016

  Kiedy następny poradnik dotyczący e36? :)

  • Tommy - Luty 3, 2016

   Będzie – jak tylko ogarnę się z budą to od razu biorę się za grubsze modyfikacje ;)

 • pandrajwer - Luty 2, 2016

  Mistrzu, kup e90 i pokaż mi jak zmienić kanapę ze sztywnej na składaną, bo niedługo się za to będę zabierał :D

  • Tommy - Luty 3, 2016

   Myślę, że wersja z użyciem młotka i szlifierki kątowej i tak nie przypadłaby Ci do gustu ;)

 • Dapo - Luty 3, 2016

  Tangens mi powiedział że to kąt około 64 stopni :-)

 • Tom - Luty 4, 2016

  Uratowałeś mi życie! :D Dzięki wielkie.

 • Motobianco - Luty 6, 2016

  W większości samochodów jest jakiś magiczny guziczek który trzeba nacisnąć żeby odblokować stacyjkę do wyciągnięcia. Tutaj jak widać nie trzeba nawet rozbierać obudowy żeby przeprowadzić operację. Pytanie czy taka budowa nie umożliwia wyciągnięcia wkładu stacyjki bez kluczyka i uruchomienia samochodu?

 • Dominik - Luty 8, 2016

  Najpierw musisz przekręcić kluczyk, żeby wyjąć wkładkę, więc bez kluczyka nic nie zrobisz.

 • wisznu - Luty 17, 2016

  po zmianie bębenka kluczyk też musisz mieć nowy, czy mozna te zapadki zamka ustawić tak żeby stary klucz pasował?
  Pomijam, że i tak masz nowy, bo stary się złamał :)

  • Tommy - Luty 17, 2016

   Da się ale to straszna rzeźba i wymaga kupna 2 nowych wkładek (jedna do rozwalenia, druga jako docelowa). Z oryginalnej trzeba wyjąć bębenek z zapadkami, z drugiej trzeba wyjąć czarny pierścień wokół otworu klucza bez jego niszczenia, a trzecia będzie służyła jako docelowa (do niej wsadzi się pozyskany bębenek i pierścień)

   Wygląda to tak:

   1. Rozcinasz starą wkładkę z której chcesz wyjąć zapadki (najlepiej rozciąć ten czarny pierścień – wówczas będziesz mógł wysunąć z wkładki bębenek z zapadkami)

   2. Drugą wkładkę rozpierdzielasz tak, żeby nie uszkodzić tego czarnego pierścienia (odcinasz ją tuż poniżej niego, a potem wiertłem próbujesz dostać się do blokującego go od środka segera tak, żeby go nie uszkodzić

   3. Z Trzeciej wkładki znów zdejmujesz czarny pierścień rozcinając go, wymieniasz bębenek na ten z oryginalnego zamka i zamykasz pierścieniem pozyskanym z drugiej wkładki.

   Jest sporo dupcenia ale da się to zrobić ;)

 • Anonim - Październik 12, 2016

  Witam,mam pytanie więc jeśli kluczyk jest pęknięty i brak możliwości zmiany położenia na pokazaną w instrukcji raczej brak możliwości wyjęcia owej wkładki ??? czy może jest inny myk ?? czy jednak wymiana całej wraz z obudową?? Z góry dzięki i pozdrawiam

  • Tommy - Październik 12, 2016

   Obawiam się, że będziesz musiał wymienić całą obudowę (chyba, że uda Ci się użyć jakoś złamanego klucza do przekręcenia wkładki – u mnie część kluczyka została we wkładce więc dopchnąłem ją resztą klucza i przekręciłem).

   Wyjąć bym jej nie wyjął ale do odblokowania bębenka wystarczyło :)

 • superparts.pl - Marzec 27, 2018

  Bardzo fajny materiał;)

Dodaj komentarz:

Chrupki sponsoruje:

Prentki na instagramie:

Archiwum wpisów

#postępyRobię bezpieczeństwo blog bmw cabrio czas wolny e36 escort facet felgi felieton fotorelacja garaż hobby jazda kobieta konkurs lakierowanie maluch marzenia motoryzacja mężczyzna naprawa odbudowa pasja poradnik prentki przepisy radość remont samochody samochód silnik test trening tuning wybór zabawa zdjęcia życie